Показване на резултати 1 до 14 от 14

Тема: Въпрос на деня - ден 5

Community Manager Georgi's Avatar

По подразбиране Въпрос на деня - ден 5

2 малки града - един Тевтонски, а другият Галски - са разположени не далеч един от друг и следователно имат един пазар за 2 града. Добре се знае, че Тевтонците не лъжат, а Галите винаги лъжат Римляните.
    Един ден Римлянин дошъл в града и посетил 3 магазина - ковачницата, грънчарницата и шивачницата.

Когато си тръгвал от пазара, осъзнал, че е оставил торбата с парите си някъде. Той се върнал и видял 3 търговци, говорещи си един с друг. Той им казал:

- Моля, извинете ме, уважаеми търговци, но си оставих парите в един от вашите магазини.
    Търговците се спогледали.
    - Грънчаря е Гал, разбира се, но си оставил парите си при шивача - казал му ковача.
    - Междудругото, и ковача и шивача са от същата раса - добавил грънчаря.
    - Е, грънчаря казва истината - съгласил се шивача - все пак ти остави парите си при него.

Странникът помислил малко.
    - Знам от коя раса е всеки един от вас и къде са парите ми! - казал той.

Задача:
    Как странникът разбра това? От коя раса е всеки от търговците и къде са парите му?

Легионер focus's Avatar

По подразбиране

Цитат Първоначално Добавил Georgi Преглед на мнение

2 малки града - един Тевтонски, а другият Галски - са разположени не далеч един от друг и следователно имат един пазар за 2 града. Добре се знае, че Тевтонците не лъжат, а Галите винаги лъжат Римляните.
    Един ден Римлянин дошъл в града и посетил 3 магазина - ковачницата, грънчарницата и шивачницата.

Когато си тръгвал от пазара, осъзнал, че е оставил торбата с парите си някъде. Той се върнал и видял 3 търговци, говорещи си един с друг. Той им казал:

- Моля, извинете ме, уважаеми търговци, но си оставих парите в един от вашите магазини.
    - Грънчаря е Гал, разбира се, но си оставил парите си при шивача - казал му ковача.
    - Е, грънчаря казва истината - съгласил се шивача - все пак ти остави парите си при него.

Задача:
    Как странникът разбра това? От коя раса е всеки от търговците и къде са парите му?
    Отговорите им, на лъжците се преплитат
    Грънчаря и шивача са гали
    Ковача е тевтонец
    Парите са при шивача
    Чудото е събитие, описано от хора, които са го чули от онези, които не са го видели.

Легионер

По подразбиране

1сл.Ако приемем,че ковача е гал следва.че парите не са при шивача и грънчаря е тевтонец,ако грънчарят е тевтонец то шивача също е гал,които казва истината тъй като потвърждава думите на тевтонец корто води до противоречие.
    2сл.Ако приемем че ковача е тевтонец следва че грънчаря е гал и че парите са при шивача, ако грънчарят е гал то тогава шивача също е гал следователно парите са при шиивача.
    Отговор:ковача е тевтонец,грънчаря е гал,шивача е гал, парите са при шивача.
    ShadowStalker
    ts6.travian.bg

Заселник

По подразбиране

Ковачът е тевтонец, грънчарят и шивачът са гали. Само ковачът казва истината - парите са при шивача.

snowball

ts6.travian.bg

Заселник

По подразбиране

Ковачът е тевтонец, грънчарят и шивачът са гали. Ковачът казва истината - парите са при шивача.

Заселник

По подразбиране

Грънчаря и шивача са Гали, ковачът е Тевтонец. Парите са у шивача.

Vinqmar server 6

Заселник

По подразбиране

Странникът разбира това от условието, че галите винаги лъжат римляните, а тевтонците никога не лъжат. Грънчарят излъгва, че ковача и шивача са от една раса. Шивачът лъже като се съгласява с грънчаря и излъгва, че парите са при грънчаря. Ковача е тевтонец, грънчаря е гал, шивача също е гал. Парите му са при шивача.

tina23
    tx3.travian.bg

Заселник
    Местонахождение
    Плевен

По подразбиране

При ковача са парите . Ковача е Гал . Разбира това , защото всички лъжат и е останал само ковача

Заселник

По подразбиране

Ковача е тевтон, а грънчаря и шивача са гали. Парите са при шивача.

Логиката ми е сладната- Няма как ковача и шивача да са от една и съща раса, заради двете взаимноизключващи се твърдения - на първия, че грънчаря е гал и на втория, че грънчаря казва истината. Оттук следва, че грънчаря лъже и съответно той е гал. Щом той е гал, значи ковача казва истината и е тевтон, а шивача лъже, че грънчаря казва истината, следователно е гал. Единственият, който не лъже- ковача е посочил къде са парите - при шивача.

спийд - Ескалибур

Легионер

По подразбиране

Ако ковача е тевтонец, то тогава той казва истината и грънчаря е гал.Следователно грънчаря лиже и ковача и шивача не са от една раса, следователно шивача е гал.Тогава шивача също лъже и грънчаря не казва истината и парите не са при грънчаря.Следователно:Ковача е тевтонец,грънчаря и шивача са гали и парите са при шивача.

Tau_Lepton сървър6

Заселник

По подразбиране

Грънчарят е гал, шивачът и ковачът са тевтонци.Грънчарят и шивачът си подхвърлят вината, но грънчарят е гал следователно той е взел парите.

Паладин Диляна's Avatar
    Местонахождение
    Русе

По подразбиране

Ковача е тевтонец, грънчаря и шивача са гали. Парите са в шивача.
    Понякога гледам хората, с които по-рано съм се държала добре и неволно започвам да се съмнявам в своята адекватност.

Легионер focus's Avatar

По подразбиране

Цитат Първоначално Добавил Georgi Преглед на мнение

Задача:
    Отговорите на двамата се преплитат
    Грънчаря и шивача са гали, ковача е тевтонец
    Парите са при шивача
    Чудото е събитие, описано от хора, които са го чули от онези, които не са го видели.

Community Manager Georgi's Avatar

По подразбиране

Здравейте,
    победителите за деня са:

Lord, Диляна, tina32, focus, vandalooser

Златото бе добавено в посочените акаунти.

Поздрави
    Травиан Екип

Правила за публикуване

• Вие не можете да правите нови теми
  • Вие Не можете да отговаряте.
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате вашето мнение
  •